Programmation

Qualifying R1
29/04/2019 10h08 Mina Hodzic vs Julia Terziyska 6-4 6-3  
29/04/2019 10h08 Greta Arn vs Ipek Soylu 6-2 6-3  
29/04/2019 10h08 Julie Gervais vs Julia Wachaczyk 7-5 6-3  
29/04/2019 10h08 Giorgia Marchetti vs Eleonora Molinaro 6-2 6-2  
29/04/2019 11h30 Laura Ioana Andrei vs Arlinda Rushiti 6-1 6-0  
29/04/2019 11h30 Helene Scholsen vs Claudia Coppola 6-0 6-0  
29/04/2019 11h30 Julyette Maria Josephine Steur vs Lara Salden 6-1 6-4  
29/04/2019 11h30 Isabel Neumer vs Diane Parry 6-0 6-0  
29/04/2019 12h00 Reka-Luca Jani vs Alexandra Vecic 3-6 6-3 1-0(8)  
29/04/2019 13h00 Victoria Muntean vs Akgul Amanmuradova 6-3 6-7(6) 1-0(8)  
29/04/2019 13h00 Agnes Bukta vs Sofia Shapatava 6-4 1-0 ret.  
29/04/2019 13h00 Jaimee Fourlis vs Ruxandra Schech 6-1 6-0  
Round of 32
30/04/2019 13h50 Daniela Seguel vs Julia Glushko 6-4 1-6 6-4  
30/04/2019 14h08 Dejana Radanovic vs Daria Lopatetska 6-3 6-3  
30/04/2019 14h08 Barbora Krejcikova vs Amandine Hesse 6-1 6-2  
30/04/2019 15h10 Katarina Zavatska vs Clara Tauson 6-4 2-6 6-2  
30/04/2019 15h30 Myrtille Georges vs Mira Antonitsch 6-4 6-1  
30/04/2019 17h10 Anna Blinkova vs Quirine Lemoine 6-3 4-6 6-4  
01/05/2019 11h00 Nadia Podoroska vs Kathinka Von Deichmann 6-2 6-2  
01/05/2019 11h00 Valentini Grammatikopoulou vs Julie Gervais 6-3 1-6 6-4  
01/05/2019 11h00 Chloe Paquet vs Kathleen Kanev 6-4 6-2  
01/05/2019 11h00 Jaimee Fourlis vs Laura Ioana Andrei 5-7 6-2 6-2  
01/05/2019 11h00 Richel Hogenkamp vs Reka-Luca Jani 6-2 4-6 7-6(1)  
01/05/2019 11h00 Stephanie Wagner vs Yanina Wickmayer 1-6 4-1 ret.  
01/05/2019 11h00 Cagla Buyukakcay vs Eleonora Molinaro 7-6(6) 4-6 6-1  
01/05/2019 11h00 Helene Scholsen vs Julia Grabher 6-3 6-7(2) 7-6(4)  
01/05/2019 11h00 Katharina Gerlach vs Anna Zaja 6-4 3-6 6-0  
01/05/2019 11h00 Ellie Halbauer vs Arantxa Rus 6-4 5-7 6-3  
Round of 16
02/05/2019 12h08 Anna Blinkova vs Mira Antonitsch 6-0 6-3  
02/05/2019 12h08 Cagla Buyukakcay vs Yanina Wickmayer 6-1 3-6 7-6(3)  
02/05/2019 12h08 Katarina Zavatska vs Valentini Grammatikopoulou 6-4 4-6 6-2  
02/05/2019 13h40 Dejana Radanovic vs Anna Zaja 4-6 6-4 6-2  
02/05/2019 14h45 Barbora Krejcikova vs Helene Scholsen 6-1 6-2  
02/05/2019 15h15 Kathinka Von Deichmann vs Arantxa Rus 3-6 6-3 6-3  
02/05/2019 15h30 Reka-Luca Jani vs Jaimee Fourlis 6-1 6-3  
02/05/2019 16h16 Chloe Paquet vs Daniela Seguel 3-6 6-4 6-3  
Quarter Final
03/05/2019 14h05 Anna Blinkova vs Dejana Radanovic 6-4 3-6 6-1  
03/05/2019 14h05 Jaimee Fourlis vs Daniela Seguel 6-3 6-3  
03/05/2019 14h45 Barbora Krejcikova vs Cagla Buyukakcay 6-1 6-1  
03/05/2019 16h05 Katarina Zavatska vs Arantxa Rus 6-3 7-6(4)  
Semi Final
04/05/2019 11h00 Anna Blinkova vs Barbora Krejcikova 6-0 6-2  
04/05/2019 11h00 Daniela Seguel vs Katarina Zavatska 6-2 7-5  
Final
05/05/2019 14h05 Barbora Krejcikova vs Katarina Zavatska 6-4 7-6(2)  

Classement

Joueurs G P
1 Barbora Krejcikova 5 0
2 Katarina Zavatska 4 1
3 Anna Blinkova 3 1
4 Daniela Seguel 3 1
5 Jaimee Fourlis 3 1
6 Arantxa Rus 2 1
7 Cagla Buyukakcay 2 1
8 Dejana Radanovic 2 1
9 Helene Scholsen 2 1
10 Reka-Luca Jani 2 1
11 Diane Parry 1 0
12 Agnes Bukta 1 0
13 Akgul Amanmuradova 1 0
14 Mina Hodzic 1 0
15 Ipek Soylu 1 0
16 Lara Salden 1 0
17 Mira Antonitsch 1 1
18 Julie Gervais 1 1
19 Kathinka Von Deichmann 1 1
20 Valentini Grammatikopoulou 1 1
21 Chloe Paquet 1 1
22 Eleonora Molinaro 1 1
23 Laura Ioana Andrei 1 1
24 Yanina Wickmayer 1 1
25 Anna Zaja 1 1
26 Stephanie Wagner 0 1
27 Richel Hogenkamp 0 1
28 Kathleen Kanev 0 1
29 Greta Arn 0 1
30 Julia Grabher 0 1
31 Katharina Gerlach 0 1
32 Nadia Podoroska 0 1
33 Ellie Halbauer 0 1
34 Isabel Neumer 0 1
35 Myrtille Georges 0 1
36 Quirine Lemoine 0 1
37 Clara Tauson 0 1
38 Amandine Hesse 0 1
39 Julia Wachaczyk 0 1
40 Daria Lopatetska 0 1
41 Giorgia Marchetti 0 1
42 Julia Terziyska 0 1
43 Ruxandra Schech 0 1
44 Sofia Shapatava 0 1
45 Arlinda Rushiti 0 1
46 Claudia Coppola 0 1
47 Victoria Muntean 0 1
48 Alexandra Vecic 0 1
49 Julyette Maria Josephine Steur 0 1
50 Julia Glushko 0 1
Top