Programmation

Qualifying R1
15/04/2019 14h10 Elena Bogdan vs Federica Bilardo 6-3 7-5  
15/04/2019 15h30 Enola Chiesa vs Costanza Traversi 6-3 4-6 1-0(13)  
15/04/2019 17h00 Chloe Compson vs Karin Kennel 6-0 6-0  
15/04/2019 17h00 Naoko Eto vs Cristina Ene 6-0 6-2  
15/04/2019 17h00 Olivia Gram vs Lucia Cortez Llorca 7-5 6-1  
Qualifying Rnd
15/04/2019 18h30 Teliana Pereira vs Tess Sugnaux 6-3 6-0  
16/04/2019 14h00 Cristina Dinu vs Federica Bilardo 6-1 1-6 1-0(0)  
16/04/2019 15h30 Lucrezia Stefanini vs Karin Kennel 7-5 6-3  
16/04/2019 15h30 Chiara Scholl vs Pia Cuk 4-6 6-3 1-0(7)  
16/04/2019 15h30 Dea Herdzelas vs Tatiana Pieri 6-2 ret.  
16/04/2019 15h30 Miriam Bianca Bulgaru vs Lucia Cortez Llorca 6-7(4) 6-3 1-0(0)  
16/04/2019 15h30 Sara Cakarevic vs Costanza Traversi 6-4 6-1  
16/04/2019 17h00 Susan Bandecchi vs Cristina Ene 1-6 7-5 1-0(4)  
Round of 32
17/04/2019 11h00 Denisa Allertova vs Mira Antonitsch 6-7(4) 6-2 6-4  
17/04/2019 11h00 Paula Badosa Gibert vs Georgia Andreea Craciun 7-6(3) 6-3  
17/04/2019 11h00 Marie Benoit vs Anna Bondar 6-4 6-3  
17/04/2019 11h00 Barbara Haas vs Ellie Halbauer 7-5 6-3  
17/04/2019 11h00 Anastassia Grymalska vs Naiktha Bains 6-1 6-3  
17/04/2019 11h00 Benedetta Ivaldi vs Kathinka Von Deichmann 6-0 6-1  
17/04/2019 11h00 Olga Saez Larra vs Tena Lukas 7-6(2) 6-1  
17/04/2019 11h00 Martina Caregaro vs Arantxa Rus 6-0 6-1  
17/04/2019 14h05 Camilla Rosatello vs Lucrezia Stefanini 6-1 6-4  
17/04/2019 14h05 Anna Morgina vs Federica Bilardo 6-1 1-0 ret.  
17/04/2019 14h05 Jaimee Fourlis vs Teliana Pereira 4-6 6-3 7-6(4)  
17/04/2019 14h05 Lea Boskovic vs Susan Bandecchi 6-4 7-6(3)  
17/04/2019 14h45 Miriam Bianca Bulgaru vs Federica Di Sarra 6-3 7-6(6)  
17/04/2019 14h45 Tatiana Pieri vs Kimberley Zimmermann 5-7 6-4 6-1  
17/04/2019 14h45 Sara Cakarevic vs Daria Lopatetska 6-4 6-3  
Round of 16
18/04/2019 14h05 Barbara Haas vs Federica Bilardo 6-1 6-3  
18/04/2019 14h05 Olga Saez Larra vs Federica Di Sarra 7-6(4) 7-5  
18/04/2019 14h08 Anastassia Grymalska vs Lucrezia Stefanini 6-2 6-3  
18/04/2019 14h50 Teliana Pereira vs Kimberley Zimmermann 6-4 6-4  
18/04/2019 14h50 Susan Bandecchi vs Kathinka Von Deichmann 6-3 6-4  
18/04/2019 15h30 Daria Lopatetska vs Anna Bondar 6-3 6-1  
18/04/2019 15h30 Denisa Allertova vs Arantxa Rus 6-1 6-4  
18/04/2019 17h45 Paula Badosa Gibert vs Pia Cuk 6-4 6-1  
Quarter Final
19/04/2019 14h05 Anastassia Grymalska vs Kathinka Von Deichmann 1-6 6-3 6-3  
19/04/2019 14h05 Olga Saez Larra vs Arantxa Rus 6-3 2-6 6-1  
19/04/2019 14h45 Pia Cuk vs Daria Lopatetska 6-3 6-4  
19/04/2019 14h50 Barbara Haas vs Kimberley Zimmermann 4-6 6-4 7-5  
Semi Final
20/04/2019 14h05 Daria Lopatetska vs Kimberley Zimmermann 6-4 1-6 6-4  
20/04/2019 14h05 Kathinka Von Deichmann vs Arantxa Rus 6-1 2-6 7-5  
Final
21/04/2019 12h35 Daria Lopatetska vs Arantxa Rus 6-7(2) 6-3 6-1  

Classement

Joueurs G P
1 Arantxa Rus 5 0
2 Daria Lopatetska 4 1
3 Kimberley Zimmermann 3 1
4 Kathinka Von Deichmann 3 1
5 Federica Bilardo 3 1
6 Lucrezia Stefanini 2 1
7 Barbara Haas 2 1
8 Olga Saez Larra 2 1
9 Susan Bandecchi 2 1
10 Pia Cuk 2 1
11 Teliana Pereira 2 1
12 Anastassia Grymalska 2 1
13 Cristina Ene 1 1
14 Lucia Cortez Llorca 1 1
15 Costanza Traversi 1 1
16 Federica Di Sarra 1 1
17 Anna Bondar 1 1
18 Karin Kennel 1 1
19 Paula Badosa Gibert 1 1
20 Denisa Allertova 1 1
21 Sara Cakarevic 1 1
22 Miriam Bianca Bulgaru 1 1
23 Tatiana Pieri 1 1
24 Anna Morgina 0 1
25 Lea Boskovic 0 1
26 Tena Lukas 0 1
27 Martina Caregaro 0 1
28 Benedetta Ivaldi 0 1
29 Jaimee Fourlis 0 1
30 Camilla Rosatello 0 1
31 Elena Bogdan 0 1
32 Naiktha Bains 0 1
33 Ellie Halbauer 0 1
34 Marie Benoit 0 1
35 Georgia Andreea Craciun 0 1
36 Dea Herdzelas 0 1
37 Chiara Scholl 0 1
38 Cristina Dinu 0 1
39 Tess Sugnaux 0 1
40 Olivia Gram 0 1
41 Naoko Eto 0 1
42 Chloe Compson 0 1
43 Enola Chiesa 0 1
44 Mira Antonitsch 0 1
Top