Programmation

Qualifying R1
24/04/2021 23h08 Zizou Bergs vs Duje Ajdukovic 6-2 5-7 6-4  
24/04/2021 23h08 Igor Sijsling vs Alexey Vatutin 6-3 6-0  
25/04/2021 10h00 Felipe Meligeni Rodrigues Alves vs Lorenzo Claverie 6-3 6-1  
25/04/2021 10h00 Tristan Lamasine vs Tomas Lipovsek Puches 6-2 6-3  
25/04/2021 11h30 Tobias Kamke vs Nino Serdarusic 6-0 6-0  
25/04/2021 11h30 Matteo Gigante vs Pedja Krstin 4-6 7-5 6-4  
25/04/2021 11h30 Riccardo Bonadio vs Pavel Kotov 6-3 6-4  
Round of 32
26/04/2021 10h00 Andrea Pellegrino vs Stefano Napolitano 6-4 4-6 6-4  
26/04/2021 10h00 Andrea Collarini vs Hugo Gaston 6-1 6-4  
26/04/2021 10h00 Daniel Masur vs Cem Ilkel 4-6 6-4 7-6(2)  
26/04/2021 10h00 Aleksandar Vukic vs Roberto Marcora 6-4 6-1  
26/04/2021 10h00 Flavio Cobolli vs Steven Diez 6-4 6-1  
26/04/2021 10h00 Paolo Lorenzi vs Alexandre Muller 6-4 6-0  
26/04/2021 10h00 Giulio Zeppieri vs Hugo Dellien 1-6 6-3 6-4  
26/04/2021 10h00 Alessandro Giannessi vs Guido Andreozzi 6-3 6-3  
26/04/2021 10h00 Thanasi Kokkinakis vs Yannick Maden 6-3 6-2  
26/04/2021 10h00 Lorenzo Giustino vs Juan Pablo Varillas 6-1 7-5  
Qualifying Rnd
26/04/2021 11h30 Nino Serdarusic vs Matteo Gigante 6-2 7-6(5)  
26/04/2021 11h30 Tristan Lamasine vs Riccardo Bonadio 6-4 6-1  
Round of 32
26/04/2021 13h30 Alex Bolt vs Jay Clarke 6-0 6-3  
26/04/2021 15h30 Ruben Bemelmans vs Federico Gaio 3-6 6-3 6-2  
26/04/2021 15h56 Danilo Petrovic vs Igor Sijsling 6-1 7-6(6)  
27/04/2021 10h00 Damir Dzumhur vs Nino Serdarusic 6-2 6-7(1) 6-3  
27/04/2021 10h00 Juan Manuel Cerundolo vs Tristan Lamasine 7-5 7-5  
27/04/2021 10h00 Felipe Meligeni Rodrigues Alves vs Enzo Couacaud 6-3 6-4  
Round of 16
28/04/2021 10h00 Felipe Meligeni Rodrigues Alves vs Giulio Zeppieri 6-4 6-3  
28/04/2021 10h00 Andrea Pellegrino vs Andrea Collarini 6-3 6-7(4) 6-4  
28/04/2021 10h00 Cem Ilkel vs Lorenzo Giustino 6-4 6-2  
28/04/2021 10h00 Danilo Petrovic vs Flavio Cobolli 6-2 6-2  
28/04/2021 10h00 Thanasi Kokkinakis vs Federico Gaio 6-7(8) 6-3 6-4  
28/04/2021 10h00 Alessandro Giannessi vs Jay Clarke 6-2 6-4  
28/04/2021 10h00 Alexandre Muller vs Juan Manuel Cerundolo 6-4 6-3  
29/04/2021 10h00 Nino Serdarusic vs Roberto Marcora 4-6 6-1 6-4  
Quarter Final
30/04/2021 10h00 Juan Manuel Cerundolo vs Giulio Zeppieri 6-0 6-3  
30/04/2021 10h00 Alessandro Giannessi vs Thanasi Kokkinakis 7-5 3-6 7-5  
30/04/2021 10h00 Flavio Cobolli vs Andrea Pellegrino 7-6(3) 6-1  
30/04/2021 15h15 Nino Serdarusic vs Cem Ilkel 7-6(3) 3-6 6-3  
Semi Final
01/05/2021 10h00 Alessandro Giannessi vs Juan Manuel Cerundolo 4-6 6-4 7-5  
01/05/2021 15h00 Cem Ilkel vs Flavio Cobolli 6-3 7-5  
Final
02/05/2021 11h00 Flavio Cobolli vs Juan Manuel Cerundolo 6-2 3-6 6-3  

Classement

Joueurs G P
1 Juan Manuel Cerundolo 5 0
2 Nino Serdarusic 4 1
3 Flavio Cobolli 4 1
4 Cem Ilkel 3 1
5 Alessandro Giannessi 3 1
6 Felipe Meligeni Rodrigues Alves 2 1
7 Tristan Lamasine 2 1
8 Thanasi Kokkinakis 2 1
9 Giulio Zeppieri 2 1
10 Andrea Pellegrino 2 1
11 Zizou Bergs 1 0
12 Danilo Petrovic 1 1
13 Federico Gaio 1 1
14 Jay Clarke 1 1
15 Lorenzo Giustino 1 1
16 Alexandre Muller 1 1
17 Roberto Marcora 1 1
18 Matteo Gigante 1 1
19 Andrea Collarini 1 1
20 Igor Sijsling 1 1
21 Riccardo Bonadio 1 1
22 Hugo Gaston 0 1
23 Damir Dzumhur 0 1
24 Alexey Vatutin 0 1
25 Lorenzo Claverie 0 1
26 Ruben Bemelmans 0 1
27 Tomas Lipovsek Puches 0 1
28 Alex Bolt 0 1
29 Juan Pablo Varillas 0 1
30 Tobias Kamke 0 1
31 Guido Andreozzi 0 1
32 Yannick Maden 0 1
33 Daniel Masur 0 1
34 Pedja Krstin 0 1
35 Hugo Dellien 0 1
36 Pavel Kotov 0 1
37 Paolo Lorenzi 0 1
38 Steven Diez 0 1
39 Stefano Napolitano 0 1
40 Duje Ajdukovic 0 1
41 Aleksandar Vukic 0 1
42 Enzo Couacaud 0 1
Top