Programmation

Qualifying R1
18/10/2020 10h00 Katharina Gerlach vs Kelia Le Bihan 6-1 6-4  
18/10/2020 10h00 Maia Lumsden vs Kathinka Von Deichmann 5-7 6-2 1-0(8)  
18/10/2020 11h30 Valeria Savinykh vs Lou Brouleau 6-4 7-5  
18/10/2020 11h30 Audrey Albie vs Tena Lukas 7-6(3) 4-6 1-0(6)  
18/10/2020 12h00 Despina Papamichail vs Francesca Jones 7-6(8) 4-6 1-0(5)  
18/10/2020 12h00 Julia Grabher vs Carole Monnet 6-3 7-6(2)  
18/10/2020 12h00 Jana Fett vs Kimberley Zimmermann 6-3 6-2  
18/10/2020 13h30 Eva Guerrero Alvarez vs Sophia Biolay 6-2 6-3  
18/10/2020 13h30 Jessika Ponchet vs Sara Cakarevic 6-3 6-4  
18/10/2020 15h00 Julie Belgraver vs Lara Salden 6-2 7-6(4)  
18/10/2020 15h00 Alice Rame vs Maryna Zanevska 6-1 6-3  
18/10/2020 16h30 Qinwen Zheng vs Jodie Anna Burrage 6-3 6-4  
18/10/2020 17h00 Daria Snigur vs Jade Bornay 6-3 6-0  
18/10/2020 18h00 Ivana Popovic vs Anastasia Zakharova 7-5 0-6 1-0(8)  
18/10/2020 18h30 Margot Yerolymos vs Andrea Lazaro Garcia 7-6(3) 6-3  
18/10/2020 19h30 Daniela Seguel vs Katy Dunne 6-4 1-6 1-0(8)  
Qualifying Rnd
19/10/2020 10h00 Jana Fett vs Audrey Albie 6-2 3-6 1-0(3)  
19/10/2020 11h30 Valeria Savinykh vs Francesca Jones 6-1 6-3  
19/10/2020 11h30 Katharina Gerlach vs Maia Lumsden 7-5 6-3  
19/10/2020 13h00 Daniela Seguel vs Andrea Lazaro Garcia 6-3 6-7(5) 1-0(5)  
19/10/2020 13h00 Eva Guerrero Alvarez vs Qinwen Zheng 2-6 6-2 1-0(8)  
19/10/2020 14h30 Daria Snigur vs Anastasia Zakharova 6-3 4-6 1-0(8)  
19/10/2020 14h30 Jessika Ponchet vs Lara Salden 6-1 4-6 1-0(4)  
Round of 32
20/10/2020 10h00 Pemra Ozgen vs Cagla Buyukakcay 6-3 6-1  
20/10/2020 11h00 Kaia Kanepi vs Ana Konjuh 6-4 3-6 6-3  
20/10/2020 11h00 Reka-Luca Jani vs Anastasiya Komardina 3-6 6-2 7-6(4)  
20/10/2020 11h00 Ludmilla Samsonova vs Chloe Paquet 6-4 7-6(3)  
20/10/2020 11h00 Francesca Jones vs Indy De Vroome 6-2 6-0  
20/10/2020 11h00 Harmony Tan vs Katharina Gerlach 6-0 6-0  
20/10/2020 11h00 Selena Janicijevic vs Harriet Dart 6-3 6-3  
20/10/2020 11h00 Lesley Kerkhove vs Jessika Ponchet 7-6(3) 6-3  
20/10/2020 11h00 Qinwen Zheng vs Oceane Dodin 6-3 2-6 6-4  
20/10/2020 11h00 Robin Montgomery vs Robin Anderson 6-1 7-5  
20/10/2020 12h00 Jana Fett vs Maryna Zanevska 7-5 7-5  
20/10/2020 12h00 Anastasia Zakharova vs Bibiane Schoofs 6-0 6-4  
20/10/2020 13h30 Mariam Bolkvadze vs Daria Snigur 3-6 6-4 6-3  
20/10/2020 13h30 Daniela Seguel vs Xinyu Wang 6-1 6-4  
20/10/2020 16h30 Jaqueline Adina Cristian vs Clara Burel 6-4 5-7 6-4  
21/10/2020 11h30 Cristina Bucsa vs Olga Danilovic 6-4 6-3  
Round of 16
22/10/2020 10h00 Ludmilla Samsonova vs Francesca Jones 6-2 6-1  
22/10/2020 10h00 Harmony Tan vs Harriet Dart 6-3 6-3  
22/10/2020 11h30 Olga Danilovic vs Robin Montgomery 6-4 6-4  
22/10/2020 11h30 Jessika Ponchet vs Oceane Dodin 6-3 6-1  
22/10/2020 13h30 Maryna Zanevska vs Cagla Buyukakcay 2-1 ret.  
22/10/2020 13h30 Anastasia Zakharova vs Xinyu Wang 6-4 6-3  
22/10/2020 15h00 Ana Konjuh vs Reka-Luca Jani 6-4 6-2  
22/10/2020 17h30 Clara Burel vs Daria Snigur 6-0 3-6 6-4  
Quarter Final
23/10/2020 09h00 Ana Konjuh vs Cagla Buyukakcay 7-6(3) 6-4  
23/10/2020 09h00 Ludmilla Samsonova vs Harriet Dart 6-3 ret.  
23/10/2020 09h00 Clara Burel vs Xinyu Wang 3-6 6-4 6-4  
23/10/2020 09h00 Robin Montgomery vs Oceane Dodin 6-3 6-7(3) 6-2  
Semi Final
24/10/2020 14h00 Ana Konjuh vs Ludmilla Samsonova 6-3 6-2  
24/10/2020 15h30 Xinyu Wang vs Oceane Dodin 6-2 6-7(2) 7-6(2)  
Final
25/10/2020 14h00 Ludmilla Samsonova vs Oceane Dodin 6-4 6-2  

Classement

Joueurs G P
1 Oceane Dodin 5 0
2 Ludmilla Samsonova 4 1
3 Anastasia Zakharova 3 1
4 Jessika Ponchet 3 1
5 Xinyu Wang 3 1
6 Ana Konjuh 3 1
7 Francesca Jones 3 1
8 Clara Burel 2 1
9 Robin Montgomery 2 1
10 Harriet Dart 2 1
11 Cagla Buyukakcay 2 1
12 Daniela Seguel 2 1
13 Qinwen Zheng 2 1
14 Maryna Zanevska 2 1
15 Katharina Gerlach 2 1
16 Jana Fett 2 1
17 Daria Snigur 2 2
18 Julia Grabher 1 0
19 Olga Danilovic 1 1
20 Andrea Lazaro Garcia 1 1
21 Reka-Luca Jani 1 1
22 Maia Lumsden 1 1
23 Lara Salden 1 1
24 Eva Guerrero Alvarez 1 1
25 Harmony Tan 1 1
26 Audrey Albie 1 1
27 Valeria Savinykh 1 1
28 Selena Janicijevic 0 1
29 Lesley Kerkhove 0 1
30 Robin Anderson 0 1
31 Lou Brouleau 0 1
32 Chloe Paquet 0 1
33 Bibiane Schoofs 0 1
34 Mariam Bolkvadze 0 1
35 Kathinka Von Deichmann 0 1
36 Jaqueline Adina Cristian 0 1
37 Cristina Bucsa 0 1
38 Indy De Vroome 0 1
39 Sophia Biolay 0 1
40 Tena Lukas 0 1
41 Anastasiya Komardina 0 1
42 Kaia Kanepi 0 1
43 Pemra Ozgen 0 1
44 Katy Dunne 0 1
45 Carole Monnet 0 1
46 Margot Yerolymos 0 1
47 Kelia Le Bihan 0 1
48 Ivana Popovic 0 1
49 Jade Bornay 0 1
50 Jodie Anna Burrage 0 1
51 Kimberley Zimmermann 0 1
52 Alice Rame 0 1
53 Julie Belgraver 0 1
54 Sara Cakarevic 0 1
55 Despina Papamichail 0 1
Top