Programmation

Qualifying R1
06/10/2019 10h00 Anna-Lena Friedsam vs Catherine Mcnally 6-4 6-2  
06/10/2019 10h00 Varvara Lepchenko vs Pauline Parmentier 7-6(6) 6-4  
06/10/2019 12h00 Kirsten Flipkens vs Shelby Rogers 6-3 6-2  
06/10/2019 12h00 Aliona Bolsova Zadoinov vs Stefanie Voegele 6-3 1-6 6-4  
06/10/2019 14h00 Denisa Allertova vs Ysaline Bonaventure 6-2 6-0  
06/10/2019 14h00 Misaki Doi vs Melanie Klaffner 6-3 3-6 6-1  
06/10/2019 16h00 Mira Antonitsch vs Jasmine Paolini 6-1 6-2  
06/10/2019 16h00 Nina Stojanovic vs Emily Meyer 6-4 6-4  
06/10/2019 18h00 Ludmilla Samsonova vs Cori Gauff 6-7(10) 6-2 6-2  
06/10/2019 18h00 Arantxa Rus vs Tamara Korpatsch 6-3 4-6 6-3  
06/10/2019 20h00 Tereza Martincova vs Danka Kovinic 7-6(3) 6-3  
06/10/2019 20h00 Laura Siegemund vs Kaja Juvan 6-3 7-5  
Qualifying Rnd
07/10/2019 10h00 Nina Stojanovic vs Ysaline Bonaventure 6-3 6-4  
07/10/2019 10h00 Shelby Rogers vs Anna-Lena Friedsam 6-3 4-6 6-3  
07/10/2019 12h00 Misaki Doi vs Jasmine Paolini 4-6 6-2 6-3  
07/10/2019 12h00 Stefanie Voegele vs Pauline Parmentier 6-4 6-4  
07/10/2019 14h00 Tamara Korpatsch vs Cori Gauff 6-4 6-2  
07/10/2019 14h00 Laura Siegemund vs Tereza Martincova 7-6(9) 6-0  
Round of 32
07/10/2019 16h00 Viktoria Kuzmova vs Julia Grabher 6-4 6-2  
07/10/2019 17h30 Anna Blinkova vs Kateryna Kozlova 6-1 6-7(1) 7-6(5)  
07/10/2019 18h00 Jil Teichmann vs Andrea Petkovic 6-1 6-1  
08/10/2019 10h00 Kristina Mladenovic vs Katerina Siniakova 6-1 7-5  
08/10/2019 10h00 Polona Hercog vs Donna Vekic 6-1 6-1  
08/10/2019 10h00 Ekaterina Alexandrova vs Kristyna Pliskova 3-6 6-0 6-1  
08/10/2019 10h00 Margarita Gasparyan vs Julia Goerges 6-4 6-2  
08/10/2019 10h00 Anastasija Sevastova vs Barbara Haas 6-3 6-3  
08/10/2019 10h00 Kiki Bertens vs Anastasia Pavlyuchenkova 6-4 7-5  
08/10/2019 10h00 Barbora Strycova vs Alize Cornet 6-4 6-4  
08/10/2019 11h00 Elena Rybakina vs Nina Stojanovic 7-6(5) 6-2  
08/10/2019 13h00 Stefanie Voegele vs Maria Sakkari 6-3 7-6(3)  
08/10/2019 16h30 Ysaline Bonaventure vs Alison Van Uytvanck 6-3 6-2  
08/10/2019 17h00 Fiona Ferro vs Laura Siegemund 6-2 5-7 7-5  
08/10/2019 19h00 Anna-Lena Friedsam vs Belinda Bencic 6-4 2-6 6-2  
09/10/2019 10h00 Tamara Korpatsch vs Jelena Ostapenko 6-1 6-3  
Round of 16
09/10/2019 10h00 Kateryna Kozlova vs Cori Gauff 4-6 6-4 2-0 ret.  
09/10/2019 10h00 Andrea Petkovic vs Julia Goerges 7-6(2) 6-0  
09/10/2019 15h30 Elena Rybakina vs Anna-Lena Friedsam 6-3 5-7 6-4  
10/10/2019 10h00 Kristina Mladenovic vs Donna Vekic 3-6 6-1 6-2  
10/10/2019 14h00 Ekaterina Alexandrova vs Laura Siegemund 7-6(1) 2-6 6-4  
10/10/2019 14h30 Anastasia Pavlyuchenkova vs Viktoria Kuzmova 2-6 6-2 6-4  
10/10/2019 18h30 Kiki Bertens vs Alison Van Uytvanck 4-6 6-3 6-3  
10/10/2019 20h30 Alize Cornet vs Jelena Ostapenko 7-5 4-1 ret.  
Quarter Final
11/10/2019 14h00 Viktoria Kuzmova vs Andrea Petkovic 6-4 6-1  
11/10/2019 16h00 Kiki Bertens vs Cori Gauff 7-6(4) 6-4  
11/10/2019 18h00 Ekaterina Alexandrova vs Kristina Mladenovic 6-2 6-4  
11/10/2019 20h00 Jelena Ostapenko vs Elena Rybakina 7-5 6-1  
Semi Final
12/10/2019 14h00 Cori Gauff vs Andrea Petkovic 6-4 6-4  
12/10/2019 16h00 Ekaterina Alexandrova vs Jelena Ostapenko 1-6 7-6(5) 7-5  
Final
13/10/2019 14h00 Cori Gauff vs Jelena Ostapenko 6-3 1-6 6-2  

Classement

Joueurs G P
1 Cori Gauff 5 1
2 Jelena Ostapenko 4 1
3 Ekaterina Alexandrova 3 1
4 Andrea Petkovic 3 1
5 Laura Siegemund 3 1
6 Anna-Lena Friedsam 3 1
7 Misaki Doi 2 0
8 Tamara Korpatsch 2 1
9 Nina Stojanovic 2 1
10 Stefanie Voegele 2 1
11 Viktoria Kuzmova 2 1
12 Kiki Bertens 2 1
13 Elena Rybakina 2 1
14 Kristina Mladenovic 2 1
15 Maria Sakkari 1 0
16 Barbara Haas 1 0
17 Jasmine Paolini 1 1
18 Alison Van Uytvanck 1 1
19 Kateryna Kozlova 1 1
20 Shelby Rogers 1 1
21 Alize Cornet 1 1
22 Donna Vekic 1 1
23 Tereza Martincova 1 1
24 Pauline Parmentier 1 1
25 Julia Goerges 1 1
26 Ysaline Bonaventure 1 2
27 Margarita Gasparyan 0 1
28 Aliona Bolsova Zadoinov 0 1
29 Anastasija Sevastova 0 1
30 Barbora Strycova 0 1
31 Fiona Ferro 0 1
32 Belinda Bencic 0 1
33 Kristyna Pliskova 0 1
34 Jil Teichmann 0 1
35 Varvara Lepchenko 0 1
36 Polona Hercog 0 1
37 Katerina Siniakova 0 1
38 Anna Blinkova 0 1
39 Catherine Mcnally 0 1
40 Kaja Juvan 0 1
41 Kirsten Flipkens 0 1
42 Danka Kovinic 0 1
43 Arantxa Rus 0 1
44 Ludmilla Samsonova 0 1
45 Emily Meyer 0 1
46 Mira Antonitsch 0 1
47 Melanie Klaffner 0 1
48 Denisa Allertova 0 1
49 Julia Grabher 0 1
50 Anastasia Pavlyuchenkova 0 2
Top