Programmation

Qualifying R1
08/02/2020 15h30 Alejandro Davidovich Fokina vs Hernan Casanova 6-4 6-2  
08/02/2020 15h30 Mario Vilella Martinez vs Jozef Kovalik 3-6 6-0 6-4  
08/02/2020 17h30 Federico Coria vs Joao Domingues 6-2 6-3  
08/02/2020 17h30 Filip Horansky vs Federico Gaio 6-3 7-5  
08/02/2020 19h30 Attila Balazs vs Pedro Martinez Portero 5-7 6-4 6-4  
08/02/2020 19h30 Juan Manuel Cerundolo vs Gianluca Mager 3-6 6-0 6-1  
08/02/2020 21h30 Salvatore Caruso vs Pedro Sousa 6-4 7-5  
08/02/2020 21h30 Alessandro Giannessi vs Facundo Bagnis 6-3 5-7 6-1  
Qualifying Rnd
09/02/2020 15h30 Hernan Casanova vs Jozef Kovalik 6-2 6-1  
09/02/2020 17h30 Pedro Martinez Portero vs Juan Manuel Cerundolo 7-5 6-0  
09/02/2020 18h00 Joao Domingues vs Filip Horansky 6-0 7-6(5)  
09/02/2020 19h30 Pedro Sousa vs Facundo Bagnis 6-2 2-6 6-2  
Round of 32
10/02/2020 14h00 Marco Cecchinato vs Roberto Carballes Baena 6-4 7-6(3)  
10/02/2020 14h00 Casper Ruud vs Pablo Andujar 6-2 6-3  
10/02/2020 14h00 Facundo Diaz Acosta vs Christian Garin 4-6 6-2 6-3  
10/02/2020 14h00 Jaume Munar vs Thiago Monteiro 6-3 6-3  
10/02/2020 14h00 Leonardo Mayer vs Albert Ramos-Vinolas 4-6 6-3 7-5  
10/02/2020 14h00 Lorenzo Sonego vs Pablo Cuevas 6-4 6-4  
10/02/2020 14h00 Federico Delbonis vs Hugo Dellien 1-6 6-3 7-5  
10/02/2020 14h00 Laslo Djere vs Francisco Cerundolo 6-2 2-6 6-4  
11/02/2020 18h29 Corentin Moutet vs Jozef Kovalik 6-3 7-6(4)  
11/02/2020 18h29 Andrej Martin vs Facundo Bagnis 6-4 6-1  
11/02/2020 20h29 Fernando Verdasco vs Pedro Martinez Portero 7-6(0) 7-5  
11/02/2020 22h59 Filip Horansky vs Juan Ignacio Londero 6-4 4-6 6-2  
Round of 16
12/02/2020 14h00 Borna Coric vs Thiago Monteiro 6-4 7-6(6)  
12/02/2020 14h00 Diego Schwartzman vs Federico Delbonis 6-3 4-6 6-2  
12/02/2020 18h30 Jozef Kovalik vs Pedro Sousa 7-6(3) 7-6(5)  
12/02/2020 20h30 Pedro Martinez Portero vs Dusan Lajovic 7-6(6) 7-6(6)  
12/02/2020 23h00 Casper Ruud vs Roberto Carballes Baena 6-1 6-0  
13/02/2020 14h00 Facundo Bagnis vs Guido Pella 7-6(2) 6-7(2) 6-4  
13/02/2020 14h00 Pablo Cuevas vs Albert Ramos-Vinolas 6-4 4-6 6-4  
13/02/2020 14h00 Laslo Djere vs Juan Ignacio Londero 6-7(3) 6-2 6-1  
Quarter Final
14/02/2020 14h00 Thiago Monteiro vs Pedro Sousa 7-6(5) 6-4  
14/02/2020 14h00 Casper Ruud vs Dusan Lajovic 7-5 6-1  
14/02/2020 20h30 Juan Ignacio Londero vs Guido Pella 6-4 7-6(4)  
14/02/2020 22h30 Diego Schwartzman vs Pablo Cuevas 5-7 7-6(11) 7-5  
Semi Final
15/02/2020 18h00 Casper Ruud vs Juan Ignacio Londero 4-6 7-5 6-1  
15/02/2020 20h00 Diego Schwartzman vs Pedro Sousa w/o  
Final
16/02/2020 19h00 Pedro Sousa vs Casper Ruud 6-1 6-4  

Classement

Joueurs G P
1 Casper Ruud 5 0
2 Pedro Sousa 4 2
3 Facundo Bagnis 3 1
4 Jozef Kovalik 3 1
5 Juan Ignacio Londero 3 1
6 Pedro Martinez Portero 3 1
7 Diego Schwartzman 2 1
8 Thiago Monteiro 2 1
9 Filip Horansky 2 1
10 Pablo Cuevas 2 1
11 Christian Garin 1 0
12 Federico Delbonis 1 1
13 Hernan Casanova 1 1
14 Laslo Djere 1 1
15 Roberto Carballes Baena 1 1
16 Guido Pella 1 1
17 Juan Manuel Cerundolo 1 1
18 Joao Domingues 1 1
19 Dusan Lajovic 1 1
20 Albert Ramos-Vinolas 1 1
21 Francisco Cerundolo 0 1
22 Corentin Moutet 0 1
23 Andrej Martin 0 1
24 Fernando Verdasco 0 1
25 Borna Coric 0 1
26 Hugo Dellien 0 1
27 Alejandro Davidovich Fokina 0 1
28 Lorenzo Sonego 0 1
29 Leonardo Mayer 0 1
30 Jaume Munar 0 1
31 Pablo Andujar 0 1
32 Marco Cecchinato 0 1
33 Alessandro Giannessi 0 1
34 Salvatore Caruso 0 1
35 Gianluca Mager 0 1
36 Attila Balazs 0 1
37 Federico Gaio 0 1
38 Federico Coria 0 1
39 Mario Vilella Martinez 0 1
40 Facundo Diaz Acosta 0 1
Top