Programmation

Qualifying R1
20/07/2019 15h59 Alex Bolt vs Jason Jung 7-6(6) 6-3  
20/07/2019 17h00 Dominik Koepfer vs Donald Young 3-6 6-4 6-3  
20/07/2019 18h00 Guido Andreozzi vs Kevin King 7-5 4-6 7-6(2)  
20/07/2019 19h00 Viktor Troicki vs Ryan Harrison 4-6 7-5 7-6(5)  
20/07/2019 20h00 Mikael Torpegaard vs Peter Gojowczyk 6-4 3-6 7-6(2)  
20/07/2019 21h00 Kamil Majchrzak vs Trent Bryde 6-4 6-2  
20/07/2019 22h00 Soon Woo Kwon vs Ilya Ivashka 6-2 6-3  
20/07/2019 23h00 Michael Mmoh vs Tommy Paul 5-7 7-6(3) 7-6(3)  
Qualifying Rnd
21/07/2019 16h00 Donald Young vs Jason Jung 6-1 7-6(4)  
21/07/2019 21h40 Soon Woo Kwon vs Peter Gojowczyk 6-2 6-2  
Round of 32
22/07/2019 16h00 Tennys Sandgren vs Radu Albot 6-4 7-6(4)  
22/07/2019 16h00 Jordan Thompson vs Cameron Norrie 7-6(3) 4-6 6-3  
22/07/2019 16h00 Alexei Popyrin vs Denis Kudla 6-3 6-4  
22/07/2019 16h00 Miomir Kecmanovic vs Jack Sock 7-6(9) 7-6(5)  
22/07/2019 16h00 Ugo Humbert vs Cole Gromley 7-6(2) 6-2  
22/07/2019 16h00 Reilly Opelka vs Alexander Bublik 6-3 7-6(1)  
22/07/2019 16h00 Bradley Klahn vs Marius Copil 7-6(3) 7-5  
23/07/2019 15h59 Bernard Tomic vs Frances Tiafoe 4-6 6-3 7-6(4)  
23/07/2019 16h00 Soon Woo Kwon vs Prajnesh Gunneswaran 6-7(4) 7-5 6-0  
23/07/2019 16h00 Matthew Ebden vs Kamil Majchrzak 7-6(5) 6-3  
23/07/2019 16h00 Daniel Evans vs Jason Jung 6-1 6-1  
23/07/2019 16h00 Grigor Dimitrov vs Kevin King 7-5 6-4  
Round of 16
24/07/2019 16h00 Alexei Popyrin vs Pierre-Hugues Herbert 7-5 6-3  
24/07/2019 16h00 Alex De Minaur vs Bradley Klahn 6-4 6-4  
24/07/2019 16h00 Cameron Norrie vs Soon Woo Kwon 6-3 6-4  
24/07/2019 21h29 Daniel Evans vs Radu Albot 7-6(5) 5-7 6-2  
25/07/2019 00h00 John Isner vs Reilly Opelka 7-6(2) 6-7(5) 7-6(5)  
25/07/2019 16h00 Ugo Humbert vs Miomir Kecmanovic 6-2 6-2  
25/07/2019 16h00 Kevin King vs Taylor Harry Fritz 6-2 6-3  
25/07/2019 16h00 Matthew Ebden vs Bernard Tomic 6-4 7-6(3)  
Quarter Final
26/07/2019 16h00 Cameron Norrie vs Alexei Popyrin 7-5 6-4  
26/07/2019 16h00 Reilly Opelka vs Daniel Evans 7-6(3) 7-5  
26/07/2019 18h00 Alex De Minaur vs Bernard Tomic 6-2 3-0 ret.  
27/07/2019 02h10 Miomir Kecmanovic vs Taylor Harry Fritz 6-1 7-6(1)  
Semi Final
27/07/2019 16h00 Reilly Opelka vs Alex De Minaur 7-6(4) 6-7(5) 6-3  
28/07/2019 01h00 Cameron Norrie vs Taylor Harry Fritz 6-1 3-6 6-3  
Final
28/07/2019 23h00 Alex De Minaur vs Taylor Harry Fritz 6-3 7-6(2)  

Classement

Joueurs G P
1 Alex De Minaur 4 0
2 Taylor Harry Fritz 3 1
3 Soon Woo Kwon 3 1
4 Reilly Opelka 3 1
5 Cameron Norrie 3 1
6 Daniel Evans 2 1
7 Bernard Tomic 2 1
8 Miomir Kecmanovic 2 1
9 Jason Jung 2 1
10 Alexei Popyrin 2 1
11 Kevin King 2 1
12 Tommy Paul 1 0
13 Ryan Harrison 1 0
14 Kamil Majchrzak 1 1
15 Bradley Klahn 1 1
16 Ugo Humbert 1 1
17 Matthew Ebden 1 1
18 Donald Young 1 1
19 Peter Gojowczyk 1 1
20 Radu Albot 1 1
21 Grigor Dimitrov 0 1
22 Pierre-Hugues Herbert 0 1
23 Dominik Koepfer 0 1
24 Prajnesh Gunneswaran 0 1
25 Frances Tiafoe 0 1
26 John Isner 0 1
27 Guido Andreozzi 0 1
28 Marius Copil 0 1
29 Cole Gromley 0 1
30 Alexander Bublik 0 1
31 Trent Bryde 0 1
32 Jack Sock 0 1
33 Viktor Troicki 0 1
34 Denis Kudla 0 1
35 Mikael Torpegaard 0 1
36 Jordan Thompson 0 1
37 Tennys Sandgren 0 1
38 Michael Mmoh 0 1
39 Ilya Ivashka 0 1
40 Alex Bolt 0 1
Top