Programmation

Qualifying R1
18/10/2020 12h00 Marcos Giron vs Kamil Majchrzak 6-3 4-6 6-3  
18/10/2020 12h00 Liam Broady vs Yasutaka Uchiyama 6-4 3-6 6-1  
18/10/2020 13h30 Nicholas David Ionel vs Yuichi Sugita 4-6 6-1 6-2  
18/10/2020 13h30 Federico Coria vs Carlos Taberner 7-5 6-3  
18/10/2020 15h00 Zane Khan vs Lloyd George Harris 7-6(1) 6-2  
18/10/2020 15h00 Salvatore Caruso vs Michael Geerts 7-6(5) 6-4  
18/10/2020 16h30 Joao Sousa vs Andreas Seppi 6-4 2-6 6-4  
18/10/2020 16h30 Daniel Elahi Galan vs Emil Ruusuvuori 6-4 6-2  
Round of 32
19/10/2020 10h00 Tommy Paul vs Feliciano Lopez 6-3 6-2  
19/10/2020 10h00 Richard Gasquet vs Alex De Minaur 3-6 7-6(5) 6-3  
19/10/2020 10h00 Kei Nishikori vs Pablo Andujar 6-2 6-3  
19/10/2020 10h00 Aljaz Bedene vs Milos Raonic 6-3 7-6(4)  
19/10/2020 10h00 Dusan Lajovic vs Frances Tiafoe 6-3 7-6(6)  
19/10/2020 10h00 Zizou Bergs vs Albert Ramos-Vinolas 7-5 7-5  
19/10/2020 10h00 Taylor Harry Fritz vs Reilly Opelka 7-6(5) 6-1  
19/10/2020 10h00 Kimmer Coppejans vs Ugo Humbert 6-4 6-3  
Qualifying Rnd
19/10/2020 10h00 Marcos Giron vs Yasutaka Uchiyama 7-6(1) 6-2  
19/10/2020 10h00 Salvatore Caruso vs Yuichi Sugita 6-3 6-4  
19/10/2020 12h00 Federico Coria vs Lloyd George Harris 6-4 6-0  
19/10/2020 16h00 Joao Sousa vs Emil Ruusuvuori 1-1 ret.  
Round of 32
20/10/2020 12h30 Emil Ruusuvuori vs Cameron Norrie 6-3 7-6(4)  
20/10/2020 12h30 Salvatore Caruso vs Daniel Evans 6-2 3-6 6-3  
20/10/2020 14h30 Marcos Giron vs Luca Nardi 4-6 6-4 6-1  
20/10/2020 16h30 Corentin Moutet vs Lloyd George Harris 7-5 6-2  
Round of 16
21/10/2020 10h00 Ugo Humbert vs Pablo Carreno-Busta 5-7 6-3 6-4  
21/10/2020 16h00 Frances Tiafoe vs Daniel Evans 7-6(3) 6-2  
21/10/2020 18h30 Grigor Dimitrov vs Pablo Andujar 4-6 6-3 6-4  
21/10/2020 20h30 Feliciano Lopez vs Alex De Minaur 6-4 6-2  
22/10/2020 10h00 David Goffin vs Marcos Giron 6-3 7-5  
22/10/2020 10h00 Zizou Bergs vs Karen Khachanov 5-7 6-4 6-4  
22/10/2020 10h00 Cameron Norrie vs Milos Raonic 7-5 7-6(4)  
22/10/2020 14h19 Taylor Harry Fritz vs Lloyd George Harris 7-5 7-6(3)  
Quarter Final
23/10/2020 10h00 Grigor Dimitrov vs Milos Raonic w/o  
23/10/2020 10h00 Lloyd George Harris vs Ugo Humbert 6-3 7-6(2)  
23/10/2020 15h30 Daniel Evans vs Karen Khachanov 3-6 7-6(7) 6-4  
23/10/2020 18h30 Marcos Giron vs Alex De Minaur 6-3 6-0  
Semi Final
24/10/2020 15h30 Daniel Evans vs Ugo Humbert 4-6 7-6(7) 6-4  
24/10/2020 17h30 Alex De Minaur vs Grigor Dimitrov 7-6(4) 6-7(3) 6-4  
Final
25/10/2020 10h00 Alex De Minaur vs Ugo Humbert 6-1 7-6(4)  

Classement

Joueurs G P
1 Ugo Humbert 5 0
2 Marcos Giron 4 1
3 Lloyd George Harris 4 1
4 Alex De Minaur 4 1
5 Daniel Evans 3 1
6 Emil Ruusuvuori 2 1
7 Grigor Dimitrov 2 1
8 Salvatore Caruso 2 1
9 Milos Raonic 2 1
10 Cameron Norrie 1 1
11 Taylor Harry Fritz 1 1
12 Zizou Bergs 1 1
13 Frances Tiafoe 1 1
14 Pablo Andujar 1 1
15 Feliciano Lopez 1 1
16 Karen Khachanov 1 1
17 Federico Coria 1 1
18 Joao Sousa 1 1
19 Yasutaka Uchiyama 1 1
20 Yuichi Sugita 1 1
21 Reilly Opelka 0 1
22 David Goffin 0 1
23 Liam Broady 0 1
24 Pablo Carreno-Busta 0 1
25 Corentin Moutet 0 1
26 Luca Nardi 0 1
27 Nicholas David Ionel 0 1
28 Kimmer Coppejans 0 1
29 Tommy Paul 0 1
30 Daniel Elahi Galan 0 1
31 Albert Ramos-Vinolas 0 1
32 Carlos Taberner 0 1
33 Zane Khan 0 1
34 Dusan Lajovic 0 1
35 Michael Geerts 0 1
36 Aljaz Bedene 0 1
37 Kamil Majchrzak 0 1
38 Andreas Seppi 0 1
39 Richard Gasquet 0 1
40 Kei Nishikori 0 1
Top